Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Dlatego stosownym jest, abyśmy rozpoczęły go od uświadamiania rządzących, jaka jest rzeczywista sytuacja pacjentek z endometriozą w Polsce.
W połowie lutego otrzymałyśmy od Ministerstwa Zdrowia odpowiedź na petycję „6 postulatów dla 3 milionów”. Postanowiłyśmy ją opublikować dopiero z naszą odpowiedzią, która w dniu dzisiejszym została złożona w kancelarii podawczej Ministerstwa Zdrowia. Odsunięcie w czasie opublikowania tej korespondencji było celowe z naszej strony, by opadły z nas emocje i aby to, co chcemy przekazać, mogło wybrzmieć w pełni.
Podsumowując odpowiedź skierowaną do MZ: – W naszym kraju nie istnieje zorganizowana diagnostyka endometriozy. – Powszechnie występuje zjawisko braku rozpoznania endometriozy głębokiej (dawniej głęboko naciekającej). – Wykrycie choroby jest zależne od wiedzy i doświadczenia lekarza, niestety, grupa takich specjalistów w Polsce jest znikoma. – Lekarze ginekolodzy, po właściwym rozpoznaniu endometriozy, powinni przedstawiać chorym plan dalszego postępowania, biorąc pod uwagę leczenie bólu, poprawę możliwości rozrodu oraz omawiając możliwe destrukcyjne działanie choroby na sąsiednie i odległe od narządu rodnego układy.
Zachęcamy do zapoznania się z pismem Ministerstwa oraz z naszą odpowiedzią, a pełną treść korespondencji fundacji z przedstawicielami władz znajdziecie na naszej stronie – pokonacendometrioze.pl/endometrioza-w-sejmie-rp/